Коли живі померлих проганяють…

Найближчий сусід міста-курорту вкотре відмовляє Трускавцю у виділенні земельної ділянки під кладовище.

“Погано жити – якщо з сусідами не дружити!” – говорить народне прислів’я. Та, на жаль, щораз рідше його дотримуються і люди, і населені пункти.

В неділю, 16 вересня, у народному домі Станильської сільської ради відбулись громадські слухання на тему виділення земельної ділянки на території села Станиля під облаштування кладовища для Трускавця. Мова йде про 8,7 га землі, що територіально належать Станильській сільській раді, але перебувають у постійному користуванні ДП «Дрогобицьке лісове господарство».

До Станильської сільської ради Трускавець (а якщо бути точнішим, – КП “Парк Курортний”) звертається вже не вперше. Минулого року місто також зверталось до найближчого сусіда з аналогічним проханням, однак ще тоді отримало категоричну відмову. Ситуація з захороненням померлих трускавчан, тим часом, набуває все більшої патовості. На сьогоднішній день, за даними КП “Парк Курортний”, місто має можливість поховати не більше ста людей. Зважаючи на те, що за рік Трускавець прощається в середньому з двісті п’ятдесятьма мешканцями, які відійшли у вічність, – то вже в першій половині 2019 року хоронити покійників буде ніде.

Розуміючи це місто-курорт звернулось до сусідів знову, підкріплюючи своє прохання відповідними листами від райдержадміністрації та лісового господарства. Розробником проекту містобудівної документації по цвинтарі є Державний інститут проектування «Містопроект», а замовником детального плану території виступає Дрогобицька РДА. Лист-звернення про необхідність виділення земельної ділянки із числа земель, якими розпоряджається ДП “Дрогобицьке лісове господарство”, написало і керівництво лісгоспу.

Однак навіть ці аргументи не вплинули на представників с. Станиля, які виступають категорично проти виділення землі для Трускавця. Проти виступає і сам сільський голова Михайло Сащук, який власне і проводив громадські слухання.

“Залишіть Станилю в спокої!”, “Їдьте хоронити своїх людей на Орів!”, “Не робіть із Станилі кошик для сміття!” – дослівно такі вигуки лунали в залі Станильського народного дому. І, незважаючи на те, що більшість мешканців Станилі працюють у Трускавці, незважаючи на те, що село збагачується та розвивається не всупереч, а саме завдяки багатому сусідові, – йти на поступки станильчани не хочуть.

Проблема з відсутністю місця для захоронення померлих стоїть для Трускавця досить гостро. Про це наголошували, аргументували та переконували присутніх представники влади міста-курорту.

“Ми прийшли до вас не з вимогами, а з проханням. Ми готові слухати будь-які ваші пропозиції та спільно шукати вихід з цієї ситуації. Нас неодноразово хочуть зіткнути лобами та пересварити, але цього не можна допускати. Ми настільки поєднані, що, як би хто не хотів, розірвати існуючі зв’язки вже не вийде” – наголошував заступник міського голови Трускавця Олексій Балицький.

Прибули на громадські слухання представники міської ради, депутатського корпусу та міський голова Трускавця, який також намагався перевести діалог в конструктивне русло та переконати сусідів у необхідності виділення землі.

“Мені теж не подобається те, що такі великі території на землі займають цвинтарі. Я двома руками за крематорії. Але це не від нас залежить. Це має бути якась спільна ініціатива, якісь загальнодержавні рішення в цьому напрямку. Давайте сідати і говорити про це, звертатись до єпископа, до патріарха. А зараз як бути? От, уявіть через пару місяців, чи через півроку, коли закінчиться місце на цвинтарі. Я ж тим процесом не керую. Прийде похоронна процесія, вона не буде розбиратись, закопає труну, поставить хрест, ви що будете викопувати її назад потім?…” – зазначив під час виступу міський голова Трускавця Андрій Кульчинський.

Але чути аргументи гостей, станильчани не хотіли. Очевидно було одне, – більшість із них прийшли на збори вже з готовою відповіддю “ні”. Тому дискутувати про щось було марно.

Облаштування нового кладовища на території Станилі обійшлося б Трускавцю у чималу суму. Лише компенсація збитків лісгоспу вартувала б близько 5 мільйонів гривень на перший час. Однак, іншого виходу, за словами трускавецьких посадовців, – наразі немає. Курортне місто також вело перемовини з владою с. Доброгостів. Громада Доброгостова виявилась більш лояльною та погоджується надати місце під кладовище для Трускавця. Однак, допоки триватиме цей процес, Трускавець сподівався на розуміння зі сторони Станилі та виділення, якщо не усіх необхідних 8, 7 га, то хоча би 1-2 га землі, щоб тимчасово зняти напруження навколо цього питання. Однак територіально найближчий для курорту сусід, поки демонструє категоричний спротив.

Ніна Федько