Василь Дяків: “Існуючу дорогу Дрогобич-Трускавець можна було б врятувати”

В рамках науково-практичної конференції, що проходила у Трускавці, науковці обговорили питання карстових обвалів на шахтах Стебницького “Полімінералу”. Які процеси відбуваються зараз в землі та чого очікувати найближчим часом – про актуальні для нашого регіону проблеми та шляхи їх вирішення говорив науковець Інституту “Гірхімпром” Василь Дяків.

У Трускавці, в готелі “Ріксус Прикарпаття” відбулась V Міжнародна науково-практична конференція на тему “Надрокористування в Україні. Перспективи інвестування”. Провідні науковці зібрались тут, щоб обговорити актуальні проблеми, пов’язані з цією темою. Під час кількох днів конференції представники різних інститутів обговорювали ряд важливих питань, що стосуються надрокористування в Україні. Про актуальні проблеми нашого регіону також було згадано, а рамках презентованих доповідей.

Зокрема мова йшла про питання сейсмічної активності Карпат (можливих землетрусів) та існуючих і прогнозованих обвалів на шахтах Стебницького “Полімінералу”. Доповідь про карстові провалля та прогнози щодо подальшого розвитку подій представив науковець Інституту гірничо-хімічної промисловості ТзОВ  “Гірхімпром”, доцент Львівського національного університету імені Івана Франка Василь Дяків.

За словами науковця, залишилось менше двох метрів до початку затоплення вентиляційного горизонту. Після того весь пласт №10, там де він найбільш небезпечний, буде затоплений.

“Залишиться топитись основний пласт і, за нашими розрахунками, близько 2 млн м3 карстових порожнин. Тобто, якщо раніше соляні розсоли по карстах лише протікали, то зараз вони будуть там осідати. За цими процесами треба буде спостерігати і моніторити ті зміни, які відбуваються” – розповів Василь Дяків.

На сьогоднішній день, за словами науковця, моніторинг відбувається з трьох-чотирьох сторін. Самі представники “Полімінералу” оглядають все, вимірюють рівні води у двох стволах і щомісяця проводять аналіз зібраної інформації. Також є підписаний договір з Львівською політехнікою, відповідно до якого відбувається моніторинг деформації поверхні. Окрім цього, моніторять ситуацію співробітники Інституту геофізики, – на стволі західного, першого рудника встановлена сейсмологічна станція, яка фіксує сейсмічну активність. Цього мало, – за словами науковця, для того, щоб точно визначати локалізацію обвалу потрібні хоча б три такі станції. А так, ми лише знаємо, що обвал відбувся і це викликало коливання.

На найближчий час серйозних карстових обвалів науковці не прогнозують.

“Такого великого обвалу, який стався 30 вересня 2017 року не буде однозначно. Той провал, що стався 30-го числа був прогнозований нами ще в 2006-2007 році, коли лише починалось затоплення другого горизонту рудника. Ми ще тоді прогнозували, що там будуть проблеми. Звичайно, те, що є на сьогоднішній день – абсолютно недостатньо для того, щоб вирішити існуючу проблему. Перше – це дорога. Рік пройшов, а ми тільки спостерігаємо. Ми давно давали пропозиції щодо того, що існуючу дорогу можна зберегти, врятувати. Але для того потрібно було робити відповідну роботу – пробурити свердловини, виявити геометрію порожнин, заповнити їх тампонажним матеріалом – це забезпечило би стійкість дороги” – розповідає науковець.

За словами Василя Дяківа, – небезпеки житловим будинкам, розташованим неподалік від шахт “Полімінералу” немає. Але питання з дорогою необхідно вирішувати.

“Під дорогою є порожнини. Є два канали, по яких тече підземна річка. Потік води постійно виносить матеріал і порожнини збільшуються. До всього додається динамічне навантаження. Для того, щоб не відбувалось просідання і щоб експлуатація дороги була безпечною, – порожнини потрібно заповнити”.

За твердженням науковця, – такого, щоб дорога різко обвалилась під час руху транспорту – не буде, але зміщення її однозначно відбуватимуться. Тому потрібно врешті збудувати альтернативний автошлях. Та, на жаль, досі жодних дій для цього не зроблено. Існуючу дорогу не рятують, і нову будувати не поспішають. Після більш ніж року розмов, дії обласної влади обмежуються лише представленим проектом.

Ніна Федько