Її чекають та бояться: як медична реформа вплине на медицину Дрогобиччини?

Скорочення ліжкомісць, оптимізація медичних закладів та перепрофілювання існуючих спеціалістів – такими були головні меседжі зустрічі медичної громадськості Дрогобиччини із губернатором Львівщини Олегом Синюткою та начальницею департаменту охорони здоров’я ЛОДА Іриною Микичак.

З початком року в Україні офіційно стартувала медична реформа. Далеко не всі є її прихильниками, однак подітись нікуди. Відповідно до вимог міністерства охорони здоров’я, – фінансування медицини відбуватиметься виключно по факту підписаних декларацій між лікарями та пацієнтами. Якщо досі медичні заклади фінансувались із розрахунку від кількості мешканців міста, в якому знаходиться лікарня, то зараз все кардинально змінюється. Держава не оплачуватиме витрати на утримання непотрібних (на їхню думку) медичних приміщень, не фінансуватиме “роздутих” штатів та утримання ліжкомісць в лікарнях, якщо вони простоюють і не використовуються. Практично усім містам рекомендують суттєву оптимізацію. Саме рекомендують, бо міста мають право поступити так, як вважають за потрібне. Але тоді їм доведеться взяти утримання медицини (дофінансування її) на власні плечі.

А так як дефіцит бюджету медицини в тому ж Дрогобичі сягає десятків мільйонів гривень, то всі розуміють, – зміни вкрай необхідні. Як би не боялись їх медики і як би не намагалася відкладати такі непопулярні рішення влада, – рано чи пізно це робити прийдеться.

23 жовтня в сесійній залі Дрогобицької міської ради відбулась зустріч медиків Дрогобиччини з губернатором Львівщини Олегом Синюткою та очільницею департаменту охорони здоров’я ЛОДА Іриною Микичак. Вони прибули до міста, щоб побачити проект розвитку медичного простору Дрогобицького регіону, – плани щодо оптимізації медичних закладів та приведення медичної мережі до оптимального стану, – за якого медицина не буде бездонною ямою, що витягує мільйони з місцевих бюджетів, а мешканці регіону зможуть отримувати якісні медичні послуги.

На “широку ногу” вже не буде.

Мова йшла про всі міста Дрогобиччини та Дрогобицький район. План оптимізації медичних закладів регіону презентував начальник відділу охорони здоров’я Дрогобича Володимир Чуба. Відповідно до представленого плану “Дрогобицького єдиного медичного простору в структурі Львівського госпітального округу”, – лікарні міст повинні скоротити існуючу кількість ліжкомісць. Дрогобич майже на сотню (з існуючих 690 до пропонованих 595), Трускавець на 60 (з існуючих 210 до пропонованих 150), Борислав – на 55 (з існуючих 205 до 150) та Дрогобицький район – більш ніж утричі (з існуючих сьогодні 250 до пропонованих 75 ліжкомісць). Загалом по Дрогобиччині скорочення мало б відбутись в півтора рази – з 1355 до 970 ліжкомісць.

Такі цифри наганяють страх на багатьох медиків. Люди бояться, що можуть просто втратити роботу. Хоч, наразі, про скорочення персоналу мова не йде. Радше, – про перепрофілювання. Простіше кажуче, – виживуть ті заклади та відділення, які будуть найбільше затребувані пацієнтами. Дублювати лікарні одного і то ж профілю в містах, що розташовані за кілька кілометрів одне від одного немає потреби, бо їх утримання є невигідним. Тому в регіоні мають залишитись лише найнеобхідніші та найкращі.

“Ми вважаємо, що скорочення повинні відбутись всюди, – і в Дрогобичі, і в Трускавці, і в Бориславі, і в Дрогобицькому районі. Не йде мова про те, що вони мають бути пропорційними, залежно від кількості населення. Кожен заклад має спеціалізуватись на певному медичному профілі, закривати собою потребу в обслуговуванні пацієнтів та наданні якісних медичних послуг певного спрямування” –  розповіла начальник департаменту охорони здоров’я ЛОДА Ірина Микичак.

Зі слів очільниці департаменту охорони здоров’я ЛОДА вимальовуються плани щодо того, які заклади зможуть отримати підтримку та матимуть право на подальше існування.

“Ми робимо ставку на Дрогобицьку міську дитячу лікарню, яка має стати 4-ю в області, тому дублювання відповідних педіатричних відділень в сусідніх містах – не має права на існування. Нема доцільності в існуванні окремої онкологічної лікарні, має залишитись лише відділення. А реабілітаційне лікування та інтенсивну медичну допомогу сам Бог велів розвивати у Трускавці” – зазначила Ірина Микичак.

Закриття певних закладів, об’єднання існуючих лікарень чи відділень, – не мало б потягнути за собою скорочення персоналу. Хоч в це мало віриться, так як втриматись на роботі при таких кардинальних змінах буде нелегко. Але, – як наголошує обласне керівництво, – хороші спеціалісти завжди будуть затребувані. Хтось зможе спробувати себе у дещо іншому медичному профілі. А хтось – може скористатись правом на розвиток приватної медичної практики. Так як національній службі охорони здоров’я байдуже кому платити кошти за надання медичних послуг, – комунальній установі чи приватному медичному кабінету, – головне, щоб послуги були затребувані, а люди отримували якісне медичне обслуговування. Тому, теперішній час є підходящим для всіх, хто думає над розвитком приватної медичної справи. Та для цього знадобиться виготовлення персональної медичної ліцензії.

Головне – не втратити те, що є!

Робота, яка проводиться зараз в сфері охорони здоров’я має робитись з розрахунком на майбутнє. Всі зміни мають бути детально прораховані, з усіма нюансами, вигодами та ризиками, які вони можуть понести за собою.

Сьогодні ж, незважаючи на офіційну зустріч-презентацію, план реформування медицини Дрогобиччини професійним та детальним назвати важко. Автори проекту зізнаються, – працювали над розрахунками до опівночі в переддень приїзду обласного керівництва, щоб все детально прорахувати. Однак губертатор називає це студентською звичкою, – коли хочеться в останню ніч перед іспитом вивчити все невивчене та робить порівняння з Самбірщиною, – де очільники медицини презентували конкретний план, з детальним описом існуючого та запланованого фінансування та візуально показали, що і куди буде переміщено і яку економію потягнуть за собою ці зміни.

Дрогобиччина – не Самбірщина. Тут розташовуються декілька міст обласного підпорядкування, в тому числі курортний Трускавець. Кожне з міст має свої медичні заклади, а очільники наших міст -ще й лікарі за професією. Тому й не дивно, що кожен вболіває за своє і не надто поспішає поступатись та йти на скорочення якогось закладу чи відділення, задля того, щоб аналогічного профілю установа розвивалась у сусідньому місті. Домовитись та презентувати спільний план, в якому не фігуруватиме якесь окреме місто, а буде єдиний медичний простір Дрогобицького регіону – вкрай важко.

“Я думаю, ми ще будемо дискутувати на цю тему і доходити до спільного рішення. Так як ми не надто погоджуємось із пропонованими змінами. Їх розрахували без нашої участі. Наше населення в цих розрахунках применшене, а якщо рахувати ще ту кількість відпочивальників, яка проходить через наше місто, – то дані будуть зовсім інші” – наголошує міський голова курорту Андрій Кульчинський.

___

“Ми не є категоричні у представлених розрахунках. Для того ми й зустрічаємось, щоб разом у професійному колі обговорити і знайти спільне рішення відносно того, як має розвиватись медицина Дрогобиччини. Але зміни мусять бути” – говорить міський голова Дрогобича Тарас Кучма.

Під час оптимізації, з метою економії коштів, буде звільнено певні медичні приміщення. Такі заходи вже частково проведені в Дрогобичі та Бориславі. Але, головне тут, – не втратити те, що може колись знадобитись.

“Ми не робимо цю реформу для того, щоб оптимізувати і після того похоронити нашу медицину. Вона має працювати, вона має надавати якісні послуги. Не можна допустити, щоб у нас з закладами медицини вийшла така ж ситуація, як була колись із садочками. Ці приміщення вивільняться сьогодні, з метою економії, але якщо завтра вони будуть нам потрібні, – то ми мусимо зберегти їх” – говорить голова Львівської облдержадміністрації Олег Синютка.

Внутрішня конкуренція також буде.

Найперші зміни, в рамках медичної реформи, торкнулись первинної медичної допомоги. З квітня 2018 року в Україні стартувала підписна кампанія, – пацієнти укладають декларацію з тим лікарем, якого вони обрали собі. Запис на прийом – суворо попередній, в електронному вигляді. Потрапити до лікаря в порядку “живої черги” – тепер не вийде.

Педіатри та сімейні лікарі, які мають достатню кількість підписаних декларацій, – починаючи з жовтня отримують зарплату від національної служби охорони здоров’я відповідно до кількості їхніх пацієнтів. В хорошого лікаря, на якого є попит – така зарплатня може становити близько 15 тисяч гривень. Такі є і в нас. Хоч не всі заклади регіону встигли провести необхідні заходи вчасно, – перереєструватись у комунальні некомерційні підприємства, виготовити ліцензію та укласти договір з Національною службою охорони здоров’я. Трускавець це зробити встиг (на сьогоднішній день в місті вже підписано понад 14 тисяч декларацій між лікарями та пацієнтами), Борислав та Дрогобич зіткнулися з рядом бюрократичних перепон, тож зараз надолужують втрачене.

Зміни в первинній медичній допомозі – кардинальні. Кабінети обладнали необхідною комп’ютерною технікою. На посади сімейних лікарів та педіатрів прийшло чимало молодих, перспективних людей, які готові боротись за своє місце під сонцем. Тож, коли мова йде про реформування вторинної медичної допомоги, – то думки медиків тут розходяться.

“Зараз у нас перехідний період. В 2019-2020 році наступить покращення. Залишаться кращі заклади, які надаватимуть якісніші послуги, тоді стане легше. Хоч я не можу назвати себе оптимістом, але я так вважаю, – нам потрібно пройти через ці зміни, зробити їх правильно” – вважає міський голова Дрогобича Тарас Кучма.

Натомість очільник міста-курорту дещо іншої думки з цього приводу.

“Легше не буде. Якісна первинна медична допомога, така, якою вона стає зараз, – знизить попит на вторинну. Людей в лікарнях стане в рази менше. Тому навряд чи буде легше. Ми багато працювали над оптимізацією витрат, – утеплювали фасади, передали котельні на баланс закладу, вкладали кошти в нашу лікарню, в її технічну модернізацію, але зараз важко сказати, як все буде далі. Зміни необхідні, вони будуть, – ми вже зараз на порозі кардинальних змін. А скорочення ліжкомісць – це не страшно. Таке поняття як ліжкомісце поступово відходитиме в минуле. Ми зробили ставку на розвиток інтенсивної терапії і треба буде працювати над тим, щоб заклад міг проліковувати більшу кількість пацієнтів” – говорить міський голова Трускавця Андрій Кульчинський.

Голова райдержадміністрації, також медик за професією, теж не надто погоджується з запропонованим планом розвитку медичного простору Дрогобиччини. Чи то даються в знаки протистояння між містом та районом щодо мільйонної заборгованості останнього перед Дрогобичем за пролікованих хворих, – однак непідтримка очільником району пропозицій міста в його словах відчутна.

“Відповідно до наших розрахунків, провівши оптимізацію, ми можемо вийти на економію до 3 мільйонів гривень по району. Що стосується презентованого сьогодні плану, – ми ще дискутуватимемо, бо він потребує доопрацювання” – зазначив Андрій Шевкенич.

Майбутнє туманне, але зробити крок у нього мусять всі

Дискусія тривала більше двох годин. Присутні в залі медики мали змогу висловитись, розповісти про те, що їх турбує. Людей хвилює чимало питань, але ставити їх вони не поспішають.

“Ви багато чого не знаєте!”, “Люди бояться говорити, бо перші попадуть під скорочення” – періодично лунали вигуки в залі.

З пропозиціями та проханнями виступали представники медичних закладів Дрогобича та району, керівники онкодиспансеру та Дрогобицького пологового будинку. Вони просили залишити їхні заклади без скорочень, надати підтримку для якіснішої роботи. Заступник голови міста Дрогобича Василь Качмар просив про фінансову підтримку з області, щоб перекрити потреби в фінансуванні медицини на час перехідного періоду. Але допомоги, скоріш за все, більше не буде.

“Я пам’ятаю як минулого року ви просили про допомогу. Це мої клопоти, до кого я ходив, що я просив, але в кінці року ви отримали додатковий транш і виплатили всім заробітну плату. Пройшов рік часу, ми знову стоїмо на порозі того самого. Якщо ми зараз знову знайдемо тих кілька мільйонів то наступного року знову те ж саме буде. Ви всі повинні зрозуміти, що якщо ми не зробимо структурних перетворень, то все це повторюватиметься з року в рік” – зазначив Олег Синютка.

Так чи інакше, як би не відкладали необхідних рішень міста, – їх зробити прийдеться. До найближчого понеділка обласне керівництво дало час для роздумів та узгоджень майбутнього плану розвитку медицини Дрогобицького регіону. До 1 листопада очікуватимуть його кінцевий варіант. Навряд чи в ході обговорень він зазнає кардинальних змін. Але й чи дотримаються його 100%-го виконання міста – також не факт. Так як очільники міст та району далеко не однаково дивляться на цю ситуацію.

Ніна Федько

19 коментарів до “Її чекають та бояться: як медична реформа вплине на медицину Дрогобиччини?

 • 31.10.2018 о 21:19
  Permalink

  Thanks for one’s marvelous posting! I seriously enjoyed reading it, you might be a great author.I will make certain to bookmark your blog and will often come back sometime soon. I want to encourage you to definitely continue your great job, have a nice morning!

  Відповідь
 • 05.11.2018 о 19:49
  Permalink

  What i don’t understood is actually how you’re not really much more well-appreciated than you may be now. You are very intelligent. You know therefore considerably in relation to this topic, produced me in my opinion imagine it from so many various angles. Its like women and men don’t seem to be involved except it is one thing to accomplish with Girl gaga! Your individual stuffs nice. Always care for it up!

  Відповідь
 • 14.11.2018 о 21:15
  Permalink

  I would like to express my gratitude for your kind-heartedness for visitors who require guidance on this important niche. Your very own dedication to getting the solution all-around appears to be exceptionally useful and have all the time encouraged girls like me to get to their pursuits. Your own useful help and advice signifies this much to me and even more to my fellow workers. Thanks a ton; from everyone of us.

  Відповідь
 • 15.11.2018 о 05:24
  Permalink

  I wanted to type a remark to be able to say thanks to you for all the pleasant tips you are giving out here. My long internet look up has at the end of the day been rewarded with sensible content to write about with my companions. I ‘d point out that most of us website visitors are unquestionably fortunate to be in a very good network with so many perfect individuals with helpful points. I feel quite happy to have come across the site and look forward to some more amazing times reading here. Thanks a lot once again for all the details.

  Відповідь
 • 15.11.2018 о 19:39
  Permalink

  I and my pals were actually following the nice helpful hints from your website and instantly developed an awful feeling I never expressed respect to the blog owner for those secrets. These guys ended up for this reason excited to see all of them and now have in reality been enjoying them. We appreciate you indeed being considerably thoughtful and then for settling on this sort of beneficial areas most people are really desperate to know about. My personal honest regret for not expressing gratitude to you sooner.

  Відповідь
 • 16.11.2018 о 03:10
  Permalink

  I actually wanted to construct a brief remark so as to thank you for the splendid strategies you are posting on this website. My extended internet look up has now been paid with sensible concept to exchange with my contacts. I ‘d express that many of us site visitors actually are undoubtedly lucky to be in a fine network with so many awesome people with useful methods. I feel pretty privileged to have discovered the web page and look forward to so many more fun minutes reading here. Thanks once more for a lot of things.

  Відповідь
 • 16.11.2018 о 13:11
  Permalink

  I wanted to develop a word in order to thank you for the awesome tips and hints you are sharing here. My extended internet lookup has finally been rewarded with excellent facts to talk about with my two friends. I ‘d state that that most of us readers actually are truly blessed to live in a magnificent website with many awesome people with useful concepts. I feel really fortunate to have encountered your entire web pages and look forward to really more exciting minutes reading here. Thank you once again for all the details.

  Відповідь
 • 16.11.2018 о 23:41
  Permalink

  I intended to compose you this very little note in order to thank you over again for all the extraordinary guidelines you have contributed on this page. This has been quite open-handed with you to supply unreservedly all that many individuals would have offered for sale for an ebook to get some dough for themselves, precisely now that you could possibly have done it if you ever decided. Those things additionally acted as a fantastic way to comprehend most people have a similar eagerness like mine to know way more in terms of this problem. I think there are several more pleasurable moments in the future for individuals who scan your blog post.

  Відповідь
 • 17.11.2018 о 08:07
  Permalink

  I enjoy you because of all your efforts on this web page. My mom enjoys getting into research and it’s really easy to see why. My partner and i know all of the lively form you give powerful items via the blog and in addition foster contribution from visitors about this content plus our princess is learning a lot of things. Enjoy the rest of the new year. You’re doing a wonderful job.

  Відповідь
 • 17.11.2018 о 11:57
  Permalink

  My spouse and i were fortunate Michael could deal with his preliminary research out of the ideas he discovered through your blog. It is now and again perplexing just to possibly be giving freely guidance which some people may have been making money from. We really recognize we’ve got the blog owner to be grateful to because of that. The most important illustrations you have made, the straightforward site navigation, the friendships you help to instill – it’s got everything sensational, and it’s really assisting our son and us feel that that article is cool, which is seriously pressing. Thanks for the whole thing!

  Відповідь
 • 17.11.2018 о 19:51
  Permalink

  Needed to draft you that little remark to finally thank you again for your personal fantastic basics you have contributed here. This is simply incredibly generous of you to make openly what exactly a lot of people would’ve marketed for an ebook to earn some bucks for their own end, most notably since you might well have tried it if you ever decided. Those thoughts likewise acted as the easy way to understand that other people have the same desire just as my own to figure out a little more regarding this issue. I’m certain there are numerous more fun opportunities ahead for individuals that look over your blog post.

  Відповідь
 • 18.11.2018 о 03:09
  Permalink

  Thank you a lot for providing individuals with an extraordinarily wonderful opportunity to read articles and blog posts from this blog. It can be so pleasing and full of a great time for me personally and my office fellow workers to visit your site really three times in a week to read the newest items you have. And definitely, I’m certainly astounded with your awesome inspiring ideas you give. Some 3 points in this article are indeed the most effective we’ve had.

  Відповідь
 • 18.11.2018 о 14:49
  Permalink

  I intended to send you one bit of remark to be able to say thanks as before considering the great tips you’ve provided here. It’s so open-handed with people like you to make publicly what exactly a number of people might have supplied for an e book in order to make some dough for themselves, mostly now that you might have done it in the event you wanted. These thoughts as well acted like a great way to be sure that other people have the identical eagerness like mine to know whole lot more with respect to this problem. I’m sure there are several more pleasant opportunities in the future for individuals who discover your site.

  Відповідь
 • 19.11.2018 о 01:09
  Permalink

  I just wanted to make a small comment to be able to appreciate you for these fabulous advice you are giving out on this site. My incredibly long internet investigation has at the end been compensated with good quality content to share with my family members. I would mention that many of us site visitors are definitely blessed to dwell in a decent network with very many special professionals with insightful guidelines. I feel extremely fortunate to have discovered the website page and look forward to many more fabulous moments reading here. Thank you once again for everything.

  Відповідь
 • 19.11.2018 о 22:04
  Permalink

  I have to show my thanks to the writer for rescuing me from this type of instance. Just after checking throughout the online world and seeing principles which were not helpful, I believed my life was done. Living without the strategies to the problems you’ve sorted out all through this write-up is a serious case, and the ones that could have in a negative way damaged my career if I had not discovered the blog. Your own know-how and kindness in taking care of every item was very helpful. I am not sure what I would’ve done if I had not come across such a thing like this. I am able to at this point look ahead to my future. Thanks very much for this reliable and result oriented guide. I won’t hesitate to suggest your web page to anybody who needs assistance about this situation.

  Відповідь
 • 20.11.2018 о 06:27
  Permalink

  My husband and i got really happy Edward managed to do his basic research out of the ideas he discovered when using the web pages. It’s not at all simplistic to just always be handing out information and facts that many many others might have been making money from. We do know we’ve got the website owner to be grateful to because of that. All of the illustrations you have made, the straightforward web site navigation, the relationships you can aid to engender – it is many superb, and it is leading our son in addition to us consider that this situation is pleasurable, which is certainly extremely serious. Many thanks for all the pieces!

  Відповідь
 • 20.11.2018 о 18:54
  Permalink

  I’m commenting to make you know of the outstanding encounter my cousin’s girl enjoyed reading yuor web blog. She discovered a good number of issues, which included what it’s like to possess an amazing giving mindset to have many more really easily master a number of hard to do subject areas. You really surpassed our expectations. Many thanks for delivering those great, trusted, explanatory and even easy tips on the topic to Gloria.

  Відповідь
 • 21.11.2018 о 02:49
  Permalink

  I enjoy you because of your whole labor on this website. Debby take interest in doing investigation and it is easy to understand why. My spouse and i notice all about the compelling tactic you offer effective items through your blog and even strongly encourage response from visitors about this issue plus our favorite simple princess is always understanding a lot of things. Enjoy the remaining portion of the year. You’re the one performing a fabulous job.

  Відповідь
 • 21.11.2018 о 12:25
  Permalink

  I and my friends were actually reading through the excellent points from your web page and suddenly I got a terrible feeling I never expressed respect to you for those techniques. The ladies are already totally very interested to read them and already have in actuality been enjoying them. Appreciation for simply being really considerate as well as for obtaining these kinds of magnificent subjects most people are really desperate to understand about. Our own honest regret for not expressing appreciation to sooner.

  Відповідь

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *