Трускавець офіційно затвердив план стратегічного розвитку

Розвиток туристично-курортної сфери та територія безпечного життя – саме такі напрямки визначили ключовими в стратегії розвитку Трускавецького субрегіону до 2028 року. А в план заходів на найближчі три роки увійшло 25 ідей на загальну суму майже 243 мільйони гривень.

Розробка стратегії розвитку Трускавецької громади тривала від весни. Над її розробкою працювали експерти з питань стратегічного планування Олександр Волошинський та Олександр Софій. Спільно з управлінням розвитку міста та громадськими організаціями і активістами, які долучались до роботи та вносили до загального плану свої ідеї.

Проект реалізовувався в рамках українсько-німецького партнерства (за фінансової підтримки “ENGAGEMENT GLOBAL”). Тобто розробку стратегії розвитку Трускавецького субрегіону фінансував уряд Німеччини, – представник німецької землі Ватлінген в якості волонтера перебував у Трускавці та долучався до спільної роботи. За його словами фінансування відбувалось чітко по факту виконаних робіт і суворо контролювалось урядом Німеччини. На розробку стратегії Трускавецького субрегіону Німеччина витратила близько 10 тисяч євро.

“За свою роботу я не отримую жодного євро. Але я добровільно викликався їхати сюди. Я познайомився з вашим містом і я твердо переконаний, що ми разом можемо зробити великий вклад у розвиток вашого міста. Бо стратегія – це головна лінія розвитку міста в майбутньому” – зазначив представник землі Ватлінген Рональд Данер.

Але скільки б не тривали робочі засідання, скільки б не обговорювались плани щодо подальших заходів, рано чи пізно все це повинно було завершитись. В процесі розробки стратегії поставили крапку і сьогодні, на сесії Трускавецької міської ради, готовий план стратегічного розвитку Трускавецького субрегіону затвердили.

Не всі залишились ним задоволені. Окрім прихильників стратегії розвитку Трускавця, знайшлись і опоненти, які висловлювались про неї з різкою критикою. Не так проти самої стратегії, як проти влади, чи якщо бути конкретними проти управління розвитку міста, яке координувало увесь робочий процес впродовж цього року.

Загалом стратегічні напрямки розвитку курорту дискусій не викликали, так як відкриттям вони не стали. Фактично місто продовжує рухатись в напрямку розвитку санаторно-курортної сфери та забезпечувати при цьому якісне та безпечне життя для тих, хто тут мешкає. Однак план заходів, які мають бути реалізовані в рамках реалізації цієї стратегії викликав доволі бурхливе обговорення серед депутатів та громадських активістів.

В час напрацювання цього плану учасниками робочих груп було подано 37 ідей. Однак не всі вони потрапили до списку, який був винесений на сесію міської ради. Більше десятка запропонованих проектів відсіяли. Загалом на сьогодні в списку запланованих ідей, реалізація яких має позитивно вплинути на розвиток міста, – 25 проектів, загальна вартість яких становить 243 мільйони гривень.

А це – не мало не багато – майже 90% від загального бюджету міста-курорту. Звісно всі ці проекти реалізовані не будуть, однак чимало ідей можуть таки втілитись в життя, особливо за умов співфінансування чи залучення грантових коштів.

Серед ідей, які були підтримані є такі, що стосуються покращення інфраструктури міста та господарських питань (дороги, реконструкція парку, модернізація системи водопостачання, термомодернізація об’єктів комунальної сфери та ін.) Але чимало з них стосуються розвитку туристично-курортної сфери міста, – туристичне ознакування міста, нові туристичні маршрути, відновлення роботи туристичного порталу та розробка мобільного додатку і ін. В рамках реалізації стратегії розвитку місто планує збільшити видатки на програму “Безпечне місто”, розвивати партиципаторний бюджет (бюджет участі громади), створювати освітній простір для дітей з особливими потребами та умови для громадських інституцій, які функціонують на території Трускавецького субрегіону.

Одним словом ідей є чимало. Всі вони на перший погляд важливі та корисні, однак їх доля стане відома в процесі подальшої реалізації стратегії. За словами експертів, головне тут – не переборщити, бо якщо стратегічні плани для міста стануть непідйомними і їх реалізувати не вийде – то гріш ціна всім, хто стільки працював на їх розробкою.

“Коли затверджувався стратегічний план розвитку Львівської області, – було подано 600 ідейних пропозицій. Спочатку з них відібрали 200, але в кінцевому варіанті обласна рада затвердила 115. У Трускавці ми мали 37 ідей, з яких вибрали 25, які більш-менш реальні для виконання. Але знову ж таки, це ще не проекти. Це ідейні пропозиції, так звані технічні завдання до майбутніх проектів. Вже коли ці проекти будуть розглядатись та затверджуватись кожен окремо, – тоді конкретно можна буде знати їхню вартість” – розповів один із авторів стратегії Олександр Софій.

Власне цифри, проставлені біля ідей, стали ще одним каменем спотикання під час розгляду цього питання. Депутати не розуміли звідки взялись саме такі суми (так як подекуди вони виглядали надто завищеними) і що саме входитиме в роботи по реалізації тієї чи іншої ідеї. Однак сьогодні відбулось голосування виключно за підтримку стратегічного плану розвитку Трускавецького субрегіону. Інакше кажучи депутати підтримали наміри міста рухатись саме в такому напрямку і реалізовувати в найближчі три роки саме такі ідеї.

“З 2021 року наявність в міста стратегічного плану розвитку буде обов’язковою умовою для участі міста в обласних, державних чи міжнародних програмах. Що стосується плану – він і так у нас вийшов досить роздутий. Дай Бог, щоб нам вдалось реалізувати його хоча б на 25% – це були б хороші показники” – зазначив міський голова Трускавця Андрій Кульчинський у відповідь на звернення громадських організацій з проханнями включити до загального плану їхні ідеї, які були попередньо відсіяні.

Пропозиції ГО “Агенція розвитку курорту” та ГО “Рада міста” необхідної кількості голосів не набрали. Тому стратегію розвитку Трускавця затвердили в такому вигляді, якою її презентували на сесії.

До слова на сесії був присутній представник громади Ватлінген, який просив усіх “керуватись своїм серцем та думати про місто”. Експерти ж уже встигли привітати трускавчан з тим, що місто відтепер має затверджену стратегію розвитку майбутнього Трускавецького субрегіону.

Ніна Федько