“Сміттєпереробні заводи у нас з’являться тоді, коли ЄС змусить Україну підписати правила поводження з побутовими відходами..”

Вивезення сміття, сортування відходів – надзвичайно актуальні питання для кожного міста та країни загалом. Вся Україна була свідком того, як свого часу в смітті потопала туристична столиця, – місто Львів. Не так давно з проблемами вивезення відходів гостро зіткнулось місто-сусід Дрогобич. Щоб убезпечитись від можливого невтішного сценарію Трускавець цьогоріч уклав довготермінову 10-річну угоду на вивезення сміття – зі стрийською фірмою ДП “Комунальник плюс” ТзОВ “Комунальник 1”.

Як працює фірма сьогодні і які плани має на найближче майбутнє, – “Трускавець онлайн” розмовляв з представником фірми, відповідальним за вивезення відходів із міста-курорту Степаном Танчинцем.

Як відбувається процес вивезення сміття із міста сьогодні? Чи змінилось щось із зміною фірми-виконавця? Ви можете порівняти, адже працювали з фірмами-попередниками у цій сфері.

В принципі, процес вивезення сміття побудований на всіх фірмах однаково. Щоденно, з самого ранку їздять сміттєвози по визначених маршрутах, забирають сміття з загальних сміттєвих баків. Один раз в тиждень їздить бортова машина, яка забирає великогабаритне, будівельне сміття.

Тобто сміття вивозиться щоденно?

Так, сміття вивозимо щоденно з мікрорайонів багатоповерхової забудови і один раз в тиждень забираємо сміття з приватного сектору.

Зараз вивезенням сміття займається стрийська фірма. Тобто сміття з Трускавця їде на стрийський полігон. Чи спокійна там ситуація? Адже багатьох людей хвилює те, чи не виникнуть з часом і там проблеми, які є на деяких інших полігонах (до яких активісти блокують доступ) і чи матиме місто-курорт куди вивозити сміття?

Наразі там усе спокійно. Там є сортувальна дільниця. Сміття, яке ми привозимо з Трускавця там вигружається, відсортовується. На сам полігон потрапляє значно менша частина відходів.

Що Ви маєте на увазі під словом сортується? Куди забирають відсортовану частину сміття?

Відсортовується картон, пластик, метал. Їх ми здаємо на переробку. І зараз по Трускавці ми розпочали програму роздільного збору сміття. Вже встановлені перші контейнери для збору пластикових пляшок. З часом вони будуть встановлені абсолютно на всіх сміттєвих майданчиках міста. Встановлювати контейнери для роздільного збору картону по місту наразі нема сенсу. Роботи з встановлення контейнерів ми проводимо за власні кошти. Так як інвестиційну програму у Трускавецькій міській раді нам наразі відхилили, – то ми купляємо контейнери за кошти підприємства, за власні кошти їх виставляємо по місту, самі вивозимо зібрані відходи. Тому це не створює ніякого навантаження на тариф для мешканців.

І все ж на одному з останніх засідань виконавчого комітету ТМР тариф таки зріс. Яка головна причина того, що вартість вивезення сміття з Трускавця підвищилась?

Головна причина – зростання вартості захоронення сміття. Вона зросла майже в два з половиною рази. Зросла вартість пального, а сміттєвози щоденно долають понад 100 кілометрів. Зростає мінімальна заробітня плата, – відповідно зростає податкове навантаження на фірму. Все це вплинуло на те, що тариф став вищим.

Ви згадували про сортування. Хотілось би про це поговорити детальніше. Побутує такий міф, начебто все сміття, – і несортоване, і сортоване потрапляє потім в одну машину і їде на один і той самий полігон. Мовляв, нема ніякого сенсу це сміття сортувати. Як воно є насправді?

Цей міф побутує мабуть у зв’язку з тим, що сміття забирає одна і та сама машина. Тобто людина з вікна дивиться, що умовно зелений сміттєвоз забирає побутове сміття. А через якийсь час бачить, що той же зелений сміттєвоз забирає пластикові пляшки. Тому споживач часом абсолютно переконаний, що один і той самий сміттєвоз забирає все сміття разом. Насправді ж процес відбувається зовсім по іншому. Автомобіль приїхав, зібрав сміття по місту, відвіз його на полігон. Потім він порожній повертається за пластиком і забирає вміст контейнерів з пластиком.

Тобто є сенс усе ж закликати людей до сортування сміття?

Звісно. Ми зараз до Нового року плануємо встановити до 10 контейнерів на пластик по місту. Після Нового року ми цей процес продовжимо, щоб на кожному майданчику був контейнер для пластику, а на великих майданчиках може бути і по два таких контейнери. Маємо велике прохання до людей, – сортувати сміття правильно. Викидати в контейнери саме пластикові пляшки. Бо часто в контейнери для пластику викидають пляшки від побутової хімії, а вони наразі в нас, в Україні, не переробляються.

Трускавець уклав з фірмою “Комунальник плюс” довготерміновий, максимальний договір, – на 10 років. Чи маєте ще якісь плани в тому напрямку, – щоб зробити процес вивезенням твердих побутових відходів з міста-курорту ще більш якісним?

Сьогодні дуже болюча тема – це габаритні, будівельні відходи. З цим всім треба наводити лад у Трускавці. Люди сьогодні викидають такі відходи хаотично, будь-як, не задумуючись над тим як саме потім мають його забирати комунальні служби. Біля кожного майданчика такі кучугури. Тому ми хочемо зробити графік, щоб кожному мешканцю було відомо, в які саме дні будуть забирати великогабаритні відходи, – викинуті меблі, вікна, двері. Коли саме забиратимемо будівельні відходи.

Хочемо звернутись також до тих трускавчан, які роблять вдома капітальні ремонти. Бо виглядає так, що для того, щоб зробити ремонт в людей гроші є, а для того, щоб купити мішки для сміття – вже нема. Часто це сміття просто насипом висипають біля майданчика, не задумуючись над тим, як саме мають працівники комунальної служби потім збирати його на бортову машину.

Це мабуть комплексно має вестись робота. У нас є в місті комісія з питань благоустрою, яка могла б штрафувати за такі порушення…

Так, є комісія з питань благоустрою. Є навіть розроблені нові правила. І ми маємо велику надію на ці нові правила. Але, на жаль, за останні роки чи був оштрафований хоч хтось за таке? Нікого не штрафували, зовсім. А це треба робити. Це проблема всієї України. І наші співвітчизники, перебуваючи в ЄС, в тій же самій Польщі, декілька разів подумають, перш ніж викинути сміття будь-де. Тому що там відразу наступають штрафні санкції. А у нас штраф, якщо він і передбачений, – то становить 340 гривень для фізичних осіб. Самі суми штрафу дуже невеликі, щоб якось впливати, попереджувати такі порушення.

Наразі у нас все стабільно з вивезенням сміття в місті. Але це питання є актуальним для всієї країни. Всі ми розуміємо, що наші сміттєві полігони постійно збільшуються в об’ємах. Так не може тривати вічно, – нам треба рухатись в напрямку будівництва сміттєпереробних, чи сміттєспалювальних заводів. Ви, як експерт в цій галузі, – що можете прогнозувати, – коли ми дійдемо до цивілізованої переробки і утилізації відходів?

До сортування сміття на десять фракцій, до переробки сміття ми дійдемо лише тоді, коли Європа змусить Україну підписати певні правила поводження з побутовими відходами. Є вже декілька законопроектів в Верховній раді. Коли Європейський союз змусить Україну підписати їх – лише тоді у нас щось кардинально зміниться в цьому напрямку. Але це знову ж таки сильно впливатиме на тариф. За кордоном послуги вивезення сміття є суттєво дорожчими, ніж у нас. Відповідно там сортують його на багато фракцій, максимальну кількість сміття переробляють і не забруднюють довкілля… Сподіватимемось, що Україна також в ближчому часі до цього дійде.

Спілкувалась Ніна Федько