Культури викидання сміття нема. І не буде?

Просто викинути. Щоб позбутись. І байдуже, як ці відходи потім забиратимуть. Мабуть саме так думають люди, які перетворюють сміттєві майданчики міста в міні-сміттєзвалища, а комунальникам згодом доводиться лопатами прибирати відходи, які насипом валяються біля урн.

Чому так відбувається? Хто викидає це сміття? Чому люди так роблять? – часто ті, хто звик позбуватись своїх побутових відходів правильно, задаються такими питаннями і не розуміють, чому такі речі взагалі мають місце.

“Я завжди викидаю сміття в урну, там де йому місце. Мені не попадались на очі люди, які роблять інакше, але тим не менше, на нашому сміттєвому майданчику зазвичай твориться справжній жах. Навколо урн, по всій території постійно накидані справжні кучугури сміття, – і будівельного, і звичайних побутових відходів, і їжа різна. На мою думку, це залежить від культури, від виховання людини. Я вихований так і так виховував своїх дітей, що сміття будь-де і будь-як викидати не можна. На жаль, мабуть не всі такої думки…” – розповідає трускавчанин, що проживає в мікрорайоні вулиці Мазепи.

Сміттєвий майданчик біля будинків Мазепи 8-10, 14 та сусіднього приватного сектору (вулиці Коцюбинського) один із тих, який найбільше завалений побутовими відходами. В той час як урни стоять практично порожні, – територія засипана будівельними відходами, гілками та розкиданим сміттям, яке комусь донести декілька метрів до урни “дуже важко”.

“Як з тим боротись? Я не знаю… Коли ми обрізали дерева, наша голова ОСББ домовилась одразу ж про машину, ми акуратно зібрали всі гілки і їх зразу ж вивезли. В той час, як хтось на наступний день просто поскидав біля баків цілу кучугуру гілок. Я прибираю прибудинкову територію, – тут всяке можна побачити, люди викидають все підряд. Ми поставили в переході будинку контейнери на пластик і скло, то час від часу нам навіть туди умудряються накидати пакетів зі сміттям. А на сміттєвому майданчику – регулярно завали.” – розповідає двірник ОСББ “Гетьман Мазепа” (вул. Мазепи 8-10).

Поспілкувавшись з людьми, стає зрозуміло, що для декого така ситуація видається нормою, вони не бачать в цьому чогось поганого чи неправильного.

“Та нормально наш майданчик виглядає. Трактор приїжджає час від часу, згрібає то та й забирає” – розповідає старша жіночка, яка живе неподалік.

На моє запитання, “а хіба ж так має бути?” відповідає зустрічним “то ви з міської ради?”, – відмахується і йде собі.

Така ситуація – непоодинока в місті. І тим паче в країні. А головна причина цього криється в безкарності, адже в нас практично відсутнє належне покарання за засмічення території та неправильне викидання відходів. Інспекція з благоустрою могла б скласти штраф, за неналежний стан сміттєвого майданчика, що періодично і робить. Однак штраф можуть скласти на того, хто обслуговує сміттєві майданчики, тобто на фірму яка вивозить сміття з міста. На тих, чиї працівники вручну, лопатами, змушені збирати всі ці відходи з землі.

“Я б назвав це свинством, бо інших слів не знаходиться. Одні “турбуються” про безхатьків і скидають на купу якийсь одяг, інші про бездомних тваринок, – насипаючи купи різних недоїдків, треті – насипом скидають будівельні відходи, а хтось просто не вміє донести пакет до урни і кидає прямо на землю. Все це наші працівники мусять вручну збирати. Такі сміттєві майданчики є дуже показовими, – це наша культура…” – розповідає Степан Танчинець, представник фірми “Комунальник плюс”, відповідальний за вивезення ТПВ з Трускавця.

На відео: для того, щоб прибрати один зі сміттєвих майданчиків міста (вул. Стуса 14) знадобилась окрема машина.

Натомість покарати тих, хто засмічує територію, хто викидає сміття неналежним чином, – в Україні не так вже й легко. Чинне законодавство (Кодекс про адмінправопорушення) начебто й передбачає покарання, але не містить окремої норми, яка б встановлювала покарання за засмічення територій населених пунктів, як це є в більшості європейських держав.

Найсуворіше покарання — за порушення вимог щодо поводження з відходами під час їх збирання, зберігання, оброблення, утилізації, знешкодження, видалення або захоронення, карається штрафом у розмірі від 340 до 1360 грн для фізичних осіб і від 850 до 1700 грн для посадових осіб і громадян — суб’єктів підприємницької діяльності. Однак, зізнаймось, випадки притягнення когось до відповідальності за неправильне викидання сміття – залишаються для нас чимось із області фантастики. Мабуть тому ми досі маємо те, що маємо. І поки ці покарання не стануть жорсткішими, а їх неухильне виконання не стане для нас нормою, – доти мабуть годі чекати змін на краще…

До слова, в сусідній Польщі діють куди жорсткіші покарання за неправильне поводження зі сміттям. За засмічення територій населених пунктів встановлюється покарання у вигляді штрафу в розмірі до 500 злотих (3500 грн) або догани; за змішування небезпечних відходів один з одним або з іншими відходами, збирання і переробку відходів без дозволу або з порушенням виданого дозволу, транспортування відходів без дозволу карається штрафом у розмірі від 1000 злотих (7000 грн) до 1 000 000 злотих (7 000 000 грн).

Ніна Федько