Трускавецька Нафтуся: безплатна, платна чи безцінна?

Заради неї люди готові проїжджати щороку тисячі кілометрів. Її вважають цілющою, бо повних аналогів їй у світі немає. Саме завдяки їй Трускавець свого часу і став всесвітньо відомим курортом. Унікальна трускавецька Нафтуся, яка досі була безкоштовною та вільно відпускалась в бюветі мінеральних вод міста, в ближчому часі може отримати свою вартість в бюветі. Чому так? І чи все так страшно, як нам здається?

ПрАТ “Трускавецькурорт”, підприємство, що видобуває, досліджує та реалізовує води трускавецьких родовищ, вкотре заговорив про запровадження платного входу в бювет мінеральних вод та ініціював проведення громадських слухань. Вчора вкотре лунали крики та звинувачення в адресу підприємства. Більше трьох годин відбувались виступи усіх бажаючих, однак до жодного спільного знаменника дійти так і не вдалось.

Зустріч розпочалась на високих тонах і практично так і закінчилась. Презентували інформацію про існуючий стан справ на підприємстві генеральний директор ПрАТ “Трускавецькурорт” Андріан Драновський та директор новоствореного товариства “Трускавецькі лікувальні води” Андрій Тарнавський.

Однак представити всю інформацію доповідачам так і не вдалось. Спроби побудувати конструктивний діалог розвалились практично зі старту зустрічі. Дісталось навіть хлопчині-модератору, який всього лиш виконував свою роботу. Його одразу ж “поставили на місце” фразою “ти тут ніхто, бо ти не трускавчанин, не ти будеш нам слово давати! Ми самі будемо говорити, коли хочемо!”

Власне після цього кожен бажаючий виходив до мікрофона та кидав свою порцію словесного каміння в город ПрАТ “Трускавецькурорту”, – починаючи від старих, проте добре закарбованих в пам’яті трускавчан, гріхів і закінчуючи сьогоднішніми, які наразі й гріхами не назвеш, – бо то лиш наміри.

Тривала діяльність колись ЗАТ, а зараз ПрАТ, “Трускавецькурорт” в курортному Трускавці, часто-густо недобросовісна та скерована виключно на отримання власної вигоди, зробила підприємство ворогом номер один для більшої половини мешканців міста. Всі добре пам’ятають афери підприємства з акціями, викачування грошей з курорту та доведення до жалюгідного стану частини санаторіїв, БОЛ, бюветів, як результат закриття санаторіїв-тисячників та масові звільнення людей. І, як не крути сьогодні, навіть після чергової перереєстрації підприємства, після зміни керівництва, після багатьох спроб нового керівника зробити зустрічні кроки для конструктивного діалогу та співпраці з містом, – вірити “Трускавецькурорту” люди досі не хочуть.

І справа тут зовсім не в платі за Нафтусю. Адже всі прекрасно розуміють (сподіваюсь, що розуміють),- десять гривень в день (а саме таку приблизну суму пропонували представники Трускавецькурорту при попередній спробі введення платного входу в бювет) ні для кого не стане ударом по кишені. Ні для місцевих мешканців (більшість з яких практично ніколи тієї води і не п’ють), ні тим паче для всіх тих, хто приїжджає до нас на лікування. Тому кричати сьогодні про те, що “як тільки в бюветі буде платний вхід, – всі люди з Трускавця повтікають в Східницю чи ще кудись” просто абсурдно.

Однак саме такі вигуки лунали час від часу в залі під час слухань.

Для загального розуміння, – Нафтуся ніколи безкоштовною не була. Вона не тече сама з-під землі, її видобувають, багато людей працює щоденно над тим, щоб води мінеральних джерел Трускавця поступали до бювету і, що важливо, щоб вони завжди були відповідної якості. Всі ці роботи не безкоштовні і всі ті люди, які працюють і працювали досі в ГГРЕС, повинні отримувати зарплату за свою роботу. Вартість Нафтусі завжди закладали у вартість путівок в санаторно-курортних закладах міста. Однак, далеко не всі заклади сплачують Трускавецькурорту за Нафтусю. Більшість із існуючих навіть не хочуть заключити договір з підприємством, бо начебто “їхні гості Нафтусі не п’ють”.

“У Трускавці є 83 суб’єкти господарювання. Але лише 35 із них щороку укладають договір з нами і сплачують кошти за Нафтусю. Інші не платять. Тобто ми отримуємо плату лише за 37% води, яку відпускаємо. Якщо б усі заклади платили, – питання про ведення платного входу напевно тут і не стояло б. Але маємо, що маємо, тому для повноцінної роботи зараз, ми мусимо залучати дотаційні кошти” – зазначив Андрій Тарнавський, директор ТОВ “Трускавецькі лікувальні води”.

Однак більшість присутніх навіть чути не хотіла про можливість введення плати за вхід до бювету. Для максимально об’єктивно висвітлення цієї події, – читайте коментарі учасників дискусії. Насправді їх було значно більше, однак чимало з них перегукувались між собою, або ж були просто абсурдні.

“Це не громадські слухання. У нас нема механізму проведення громадських слухань. А всі, хто тут проголосує “за” – підтримають російських власників “Трускавецькурорту”” – Олександр Богуцький, екс-депутат ТМР, сьогодні опозиційний активіст.

“Бювет сьогодні – це розсадник інфекцій. Про це говорять і відпочиваючі, які до нас приїжджають. Кажуть, заходять, щоб швиденько набрати води і тікають. Надкаптажні споруди в жахливому стані, верхній бювет закритий, нагірна частина курорту теж в жахливому стані. Ви хочете брати гроші, не створивши якісний продукт, якісні послуги? За що?” – Віра Стецик, активіст, представник місцевого бізнесу.

“Ви (ПрАТ “Трускавецькурорт” -авт. ) тут скаржитесь на те, що у вас не вистачає коштів на утримання гідромінеральної бази, на приведення будівель до належного стану. Якщо все справді так, – віддайте все місту. Я думаю міська рада знайде можливості для утримання гідромінеральної бази і надання якісних послуг людям” – Лев Грицак, екс-міський голова Трускавця, голова ГО “Рада старійшин”.

“Ми взяли в оренду приміщення санаторію “Кристал”, запустили механізм налагодженої роботи. Зараз ми приймаємо близько 700 людей, на літо плануємо мати вдвічі більшу заселеність. Ми платимо за Нафтусю. Ми одні з тих, хто сплачує найбільше курортного збору. І ми не плачемось. Але чому ми маємо платити, а хтось ні? Нічого безкоштовного зараз нема, тому всі мають бути у рівних умовах. Інакше як можна говорити про якісь зміни на краще..” – Анатолій Стародуб, депутат ТМР, директор “Української готельної групи”.

“За що ви хочете брати плату? Бювет – це не музей і не кінотеатр, щоб робити вхід платним. Мої пропозиції такі: перша – ПрАТ “Трускавецькурорту” забути про введення платного входу в бювет., друга – підготувати все для передачі місту” – Роман Бучкович, депутат ТМР.

“На останній сесії більшість депутатів підтримали пропозицію щодо можливого створення спільного підприємства між містом і ТОВ “Трускавецькі лікувальні води”. Чому? Бо це шанс щось змінити. У нас нарешті може з’явитись можливість бачити все зсередини, впливати, контролювати ці процеси. Ми зможемо бачити, які там є прибутки насправді, чи їх немає. Якщо ми не спробуємо, ми ніколи не дізнаємось” – Олег Карпин, депутат ТМР.

“У нас є два виходи, – або нічого не робити і продовжувати кричати, який поганий ПрАТ, або взяти частину відповідальності на себе і впливати на ці процеси. Фактично такого прецеденту в нас ще не було. Зазвичай комунальні підприємства наполовину віддають в приватні руки, а тут навпаки – приватна структура готова створити спільне підприємство з містом, з розподілом часток 50 на 50. Ми не можемо говорити зараз про те, щоб ламати все що є і створювати щось нове з нуля. Наш бюджет не безрозмірний і це теж має велике значення” – Андрій Кульчинський, міський голова Трускавця.

Саме введення платного входу в бювет мінеральних вод не є і не може бути катастрофою для міста-курорту. Кількагривнева вартість входу в бювет не вб’є курорт і не відлякає людей, які до нас їдуть. Так, його можуть вбити інші речі, але точно не платний вхід до бювету. Інше і куди важливіше питання, – куди будуть скеровані кошти, отримані від реалізації Нафтусі.

Трускавчани сьогодні навряд чи задоволені станом бювету мінеральних вод, станом гідромінеральної бази, всім хотілося б бачити все куди гарнішим та сучаснішим, а послуги, які тут надають, – якіснішими та справді європейськими. І гостям курорту цього хочеться. Інакше вони точно поїдуть де-інде, шукати кращого місця для відпочинку. Не тому, що злякались платного входу в бювет, а тому, що вони б і раді заплатити, та було б за що..

Ніна Федько, фото – ТМР

P.S. Жодного рішення в результаті кількагодинного обговорення прийнято не було. Чи розтане лід у відносинах між ПрАТ “Трускавецькурортом” та громадою і коли це станеться поки прогнозувати важко. Однак, допоки “Трускавецькурорт” є монополістом з видобутку та реалізації вод трускавецьких родовищ, що має відповідну ліцензію та дозвільну документацію, – шляхи взаємодії та конструктивної співпраці шукати таки доведеться. Хоче хтось того, чи ні.