У заповіднику Нагуєвич розпочали польові розвідки сезону 2019 року

У Дрогобицькому районі заповідник Івана Франка розпочав у Нагуєвичах польові розвідки сезону 2019 року, – про це повідомив власкор IA ZIK з посиланням на директора державного історико-культурного заповідника «Нагуєвичі» Богдана Лазорака.

Під час обстеження давнього «Базарища», гори «Могили» та урочища «Ярина» вдалося локалізувати кілька пам’яток, які підтверджуються письмовими джерелами.

«Як виявилося на території «Базарища» дійсно проходили бої між російською та австрійською арміями у жовтні 1914 р., про що свідчить піднятий матеріал, зокрема, масовий розсип стріляної шрапнелі, – розповів Б.Лазорак. –Також на території «Базарища» виявлено і фрагменти кераміки XVII-XVIII ст., які підтверджують активність на торговищі в ранньомодерний період. До слова, поряд із цим топонімом розташовані давні соляні джерела».

Інша мета розвідки полягала у візуальному обстеженні гори «Могили», де за припущенням, знаходяться кургани доби шнурової кераміки. Водночас було виявлено численні гільзи з часу бою між НКВД та УПА. До слова, відоме перепоховання бійців УПА було здійснено саме з «Могил» на території парафіяльного цвинтаря церкви Св. Миколая («Горішня»).

Увесь польовий матеріал передано до фондів літературно-меморіального Музею Івана Франка ДІКЗ «Нагуєвичі».

Водночас експедиція у складі консультанта Івана Бохонка та головного хранителя фондів Ростислава Хміля зафіксувала фототехнікою чудові краєвиди музею Івана Франка із найвищих висот, які у кінці XVIII ст. вперше фіксував француз і професор Львівської політехніки Бальтазар Гакет.

Також поблизу давнього футбольного поля, що у лісі урочища «Ярина», вдалося дослідити пам’ятний хрест «на хвалу Божу» фундований мешканкою села Нагуєвичі Розалією.

«Датувати поки ще не можливо через втрачені фрагменти транскрипції, – зазначив Б.Лазорак.- хоча припускаємо, що час побудови датується періодом життя коваля Якова Франка, позаяк залишки кованого хреста нагадують хрест, виконаний ним на пошану ліквідації панщини у 1448-1849 рр.».

«Дивує і болить водночас й інша знахідка, зокрема, та, яка розташована у 500 м від місця бою і колишнього захоронення бійців УПА, – каже Б.Лазорак. – У підніжжі «Могил» було зафіксовано і доволі таки неприємні «сміттєві висоти».