Бути чи не бути СП між містом та “Трускавецькими лікувальними водами”?

Під час сесії Трускавецької міської ради відбулась чергова спроба затвердити рішення про утворення спільного підприємства між містом в особі Трускавецької міської ради та фірмою “Трускавецькі лікувальні води”. Однак сесійне засідання зірвали, тож розгляд цих питань довелось в черговий раз відкласти.

Питання створення спільного підприємства між міською радою та новоствореним ТОВ “Трускавецькі лікувальні води” обговорюється вже тривалий час. Та коли справи доходять до затвердження рішення – в залі починаються протестні виступи активістів, спротив частини опозиційних депутатів, а засідання перетворюється в суцільний балаган.

Зрештою так було практично завжди, коли питання стосувались діяльності ПрАТ “Трускавецькурорту”, підприємства, яке досі було монополістом з видобутку та реалізації вод мінеральних родовищ Трускавця. Підприємство веде свою господарську діяльність в місті тривалий час, але зарекомендувало воно себе не з кращої сторони через розорення та закриття санаторіїв-тисячників, через скорочення чисельного штату працівників, через закриття верхнього бювету і т.д.

Так вже склалось, що ПрАТ “Трускавецькурорт” в місті мало хто любить. Досі стосунки між містом та підприємством були напруженими. Сьогоднішня влада шукає порозуміння та намагається налагоджувати співпрацю. Підприємство також іде назустріч та намагається демонструвати відкритість та готовність до співпраці. Більше того, в ситуації, що склалась, саме “Трускавецькурорт” став ініціатором створення спільного підприємства, де 50%-ву частку має отримати місто в особі Трускавецької міської ради.

Однак не просто так. Справи в “Трускавецькурорту” йдуть не найкраще. За воду їм сплачують лише 35 з 84 зареєстрованих санаторно-курортних закладів міста. Ввести платний вхід до бювету, який планують вже півтора роки, поки також не видається можливим. Як результат – підприємству вистачає коштів лише на оплату праці своїх співробітників та забезпечення базових робіт з експлуатації родовищ, щоб забезпечувати безперебійне постачання води до бювету. Грошей на розвиток не залишається. Про жодні ремонтні роботи, покращення якості роботи, зовнішнього вигляду надкаптажних споруд, головною з яких зараз є бювет, – не може бути й мови.

Тому “Трускавецькурорт”, який кілька місяців тому створив нову фірму – ТОВ “Трускавецькі лікувальні води”, з простягнутими руками йде назустріч місту. Бо вкрай потребує партнера. Міська влада переконана, якими б не були побоювання, вступати в цю співпрацю просто необхідно. Так як на кону – не будь-що, а те, без чого не зможе існувати курорт. Тому потрібно брати частину відповідальності на себе, щоб вберегти гідромінеральну базу та не допустити банкрутства підприємства та зупинки роботи цілого курорту.

Наразі ПрАТ “Трускавецькурорт” передав гірничі відводи та ліцензію на видобуток води, яка діє до 2035 року, новоствореному підприємству “ТЛВ”, другим траншем відбувається передача іншого майна, – надкаптажних споруд, бюветів. Однак передача усього цього не безкоштовна. Новостворене підприємство має купити все це у “Трускавецькурорту”. Ціна питання – 18 мільйонів. В 10 мільйонів оцінили два бювети, 8 мільйонів – обходиться все інше майно ГГРЕС. За словами очільників “Трускавецькурорту” оціночна вартість цього майна – мінімальна, інакше, якщо б рахувати за ринковими цінами, то лише бювет, приміщення якого чимале за площею і розташоване в самому центрі міста, обійшовся б значно дорожче.

Тобто новостворене підприємство повинне сплатити ПрАТ “Трускавецькурорту” 18 мільйонів гривень. Цю суму ми ділимо на два, так як підприємство спільне і матиме двох засновників. 50% володітиме місто, іншими 50% – фірма “Трускавецькі лікувальні води”. Тобто на плечі міста зараз ляже виплата 9 мільйонів гривень. Виплату цих коштів “Трускавецькурорт” обіцяє розтермінувати на 3 роки. В подальшому ж утримання гідромінеральної бази, ремонтні роботи (якщо ми хочемо бачити наш бювет сучасним та гарним) лягатимуть на плечі спільного підприємства також з розподілом навпіл на двох засновників.

Перспектива отримання прибутків наразі невелика. Але. Все залежить від того, з якої сторони дивитись на цю ситуацію. Якщо мова йде про те, без чого курорт існувати не може, то звісно треба робити все можливе, щоб брати ситуацію в свої руки. Хоча б частково. Стояти осторонь і просто звинувачувати ПрАТ “Трускавецькурорт” у всіх гріхах – навряд чи допоможе курорту розвиватись та рухатись вперед. Це розуміють практично всі.

Однак частина активістів, спільно з кількома опозиційними депутатами, – все ж виступають категорично проти такої співпраці. Вчора, під час сесійного засідання, відбувся зрив сесії, так як робота була заблокована, а від ради безперервно вимагали зняти питання з порядку денного та закрити сесію. Мовляв, проекти рішень треба довивчити, зважити всі ризики і лише тоді приймати рішення.

Через тиск громадськості, сесійне засідання таки закрили. Найлогічнішою після годинного крику стала кінцева пропозиція голови бюджетної комісії Андрія Остапчука, – зібратись ще раз на комісію, запросити на неї усіх бажаючих активістів та незалежну юридичну компанію, яка зможе чітко розтлумачити можливі ризики такої співпраці для міста. Можливо тоді усі зможуть чітко розуміти всі за та проти і рішення або відкинуть зовсім, як справді невигідне чи надто ризиковане, або таки приймуть, не відкладаючи в довгий ящик те, що потребує вирішення вже зараз.

Ніна Федько