Видобуток та реалізація трускавецької Нафтусі наполовину належатиме місту

Сьогоднішню позачергову сесію Трускавецької міської ради по праву можна назвати революційною. Наскільки успішними будуть результати прийнятого рішення покаже час, але сьогодні депутатський корпус, після тривалих обговорень та ряду зірваних засідань, підтвердив наміри на вступ міста, в особі міськради, в спільне підприємство “Трускавецькі лікувальні води”, з розподілом часток 50% на 50%. Після вступу місто стане повноправним співласником фірми, в чиїх руках буде видобуток та реалізація вод та розсолів трускавецьких родовищ.

Про створення спільного підприємства у Трускавецькій міській раді говорили давно. Спочатку таке підприємство планували створити безпосередньо з ПрАТ “Трускавецькурортом”, – монополістом з видобутку та реалізації лікувальних вод курорту. Але. Меморандум підписали, рішення про створення СП затвердили, а створити його на той час так і не змогли. За словами влади та керівництва ПрАТу, – на той час вони зіткнулись з юридичними перепонами. Та й входити в спілку до підприємтсва, статутний фонд якого сягає сотень мільйонів гривень для міста означало б погрузнути в непідйомних фінансових зобов’язаннях. Тому процес так і не змогли розпочати.

Для того, щоб втілити заплановане, був обраний інший шлях. ПрАТ “Трускавецькурорт” створив нове ТОВ “Трускавецькі лікувальні води”, директором якого став колишній очільник ГГРЕСу Андрій Тарнавський. Статутний фонд новоствореного підприємства – 10 тисяч гривень. Саме з ним місто і може на рівних правах вести господарську діяльність в спільному підприємстві. ПрАТ “Трускавецькурорт” уже передав новоствореному ТОВ ліцензію на видобуток мінеральних вод та розсолів, дійсну до 2035 року. Також на баланс “ТЛВ” передають усю гідромінеральну базу, технічні засоби та споруди. Бювети мінеральних вод проходять експертну оцінку, після чого вони також будуть передані на баланс “ТЛВ”.

Приблизна залишкова вартість усього майна, яке передається на баланс “ТЛВ” становить 18 мільйонів гривень. Ці кошти новосторене підприємство буде змушене повернути “Трускавецькурорту”. Наразі, за твердженням юристів, мова йде про розтермінування виплат на 3 роки. Місто нестиме відповідальність порівну з приватним партнером.

Навколо обговорення проекту цього рішення точилось чимало суперечок. По-перше засновником “Трускавецьких лікувальних вод” є ПрАТ “Трускавецькурорт”, якому звикли не довіряти. По-друге чимало активістів висловлювали сумніви відносно того, чи будуть усі засоби передані на баланс і чи не лишиться місто після такої співпраці “з носом”. По-третє, серед противників цього рішення досі є чимало тих, хто активно вимагає повноправного володіння гідромінеральною базою та розвитку існуючого лише на папері комунального підприємства “ГРЕС”. Влада називає такі пропозицією утопією, так як в такому випадку доведеться розпочинати весь процес з нуля, не маючи ні бюветів, ні свердловин, ні мінералопроводів, ні тим більше ліцензії на видобуток води.

Тому пропозицію “Трускавецькурорту” ввійти в спільне підприємство з часткою власності в 50% називають найвигіднішим та єдиноправильним для міста. В іншому випадку залишається лиш стояти осторонь і чекати, поки малоуспішне сьогодні ПрАТ “Трускавецькурорт” збанкрутує і поставить під загрозу існування усього курорту.

Питання довго обговорювали, довго критикували, однак сьогодні його таки затвердили. Депутати голосували безпосередньо на сцені народного дому, під аудіосупровід “Ганьба!”, який лунав з уст опозиціонерів та активістів, представників ініціативної групи.

Рішення швидше нагадує наміри, – воно лише демонструє згоду на вступ міської ради в спільне підприємство. Попереньо повинна відбутись передача бюветів, проведення інвентаризації основних засобів та їх комісійне обстеження, проведення технічного та фінансового аудиту господарської діяльності ТОВ та отримання висновку незалежної юридичної фірми, яка повинна супроводжувати процес входження міської ради в товариство. Лише після цих процесів відбудеться входження міста в спільне підприємство та зберуться збори товариства, на участь в яких від міста делегований міський голова Андрій Кульчинський.

Фінансова частка зі сторони міста складе 10 тисяч гривень – в якості поповнення статутного фонду товариства.

Скільки триватиме підготовчий процес поки прогнозувати важко. За словами директора ТОВ “Трускавецькі лікувальні води” Андрія Тарнавського, відкладати цей процес в довгий ящик немає сенсу. Адже чим швидше підприємство розпочне роботу та почне отримувати прибутки – тим краще.

Наразі потенційну прибутковість спільного товариства оцінили в 6 мільйонів гривень на рік, – за умови 70-80%-вої оплати за воду санаторно-курортними закладами міста. Зараз за воду платять лише 35 з 84 існуючих в місті закладів. Залучаючи місто в якості партнера, “Трускавецькурорт” сподівається досягти максимальної оплати за воду зі сторони готелів та санаторіїв. Якщо більшість закладів міста будуть справно сплачувати підприємству за воду, платний вхід у бювет наразі не вводитимуть.

Ніна Федько