ОТГ, створені не за принципом добровільності, можуть втратити державну субвенцію

7 травня, в конференц-залі готелю “Green park” відбулась робоча зустріч представників програми U-LEAD з Європою, керівників обласних центрів розвитку місцевого самоврядування. На зустрічі були присутні також очільники міст Трускавця та Борислава та селища Східниці. Обговорення зокрема стосувалось питання створення ОТГ на Дрогобиччині.

Питання створення об’єднаних територіальних громад обговорюється вже тривалий час. Однак досі чимало населених пунктів не можуть дійти згоди в питанні об’єднання, досі існує чимало міфів та непорозумінь в цій сфері. А, відповідно до умов проведення реформи, достатньо незгоди, або мовчання зі сторони хоча б одного учасника, щоб заблокувати весь процес. Приблизно так відбувається і в нас, для створення Трускавецької об’єднаної громади наразі немає згоди найближчих сусідів Станелі та Модрич. Для створення Бориславської у форматі великого об’єднання немає згоди Східниці, а для створення Східницької ОТГ – існує ряд бюрократичних перепон, так як наразі Східниця адміністративно пов’язана з Бориславом.

“Ця зустріч є однією з зустрічей, які керівництво програми U-LEAD з Європою проводять в регіонах України для визначення проблематики та напрацювання наступних кроків, які будуть здійснювати фахівці, експерти програми у консультації з урядом, для подальшого продовження та завершення реформи децентралізації. Фахівці програми напрацьовують певні рішення, які в подальшому приймав уряд та пропонував парламенту законодавчі ініціативи. На Львівщині Дрогобицький район є одним із найскладніших. З 20 районів Львівщини у двох досі немає перспективного плану, – в Стрийському і в Дрогобицькому. І ще й до всього тут розміщені три міста обласного значення, які першочергово визначаються як центри об’єднаних територіальних громад. Але маємо складну ситуацією зі Східницею, яка хоче та має амбіції розвиватись окремо. Зараз очевидно лише те, що без ініціативи, чи навіть без вимоги знизу, – обласна рада, обласна адміністрація не розглядатиме ці питання” – розповіла директор Львівського обласного центру розвитку місцевого самоврядування Галина Гречин.

Наразі наступні місцеві вибори мали б відбутись вже в форматі ОТГ, тому до того часу ці територіальні одиниці мали б створити. Там, де вона створена добровільно, – вона працює, там де ні – мали б прийняти крайній термін, так як окремі населені пункти можуть ще довго не знаходити спільної мови в цьому питанні, а реформу завершити таки потрібно.

Наразі в Верховній раді вже внесено в порядок денний законопроект, який передбачає, що інфраструктурна субвенція на розвиток сільських територій, яка зараз гарантується об’єднаним громадам, що утворюються добровільно, не буде поширюватись на громади, які утворені адміністративним шляхом.

“Станом на минулий рік втрата коштів по Дрогобицькому районі, від ненадходження інфраструктурної субвенції, становила орієнтовно 80 мільйонів гривень. Ці кошти могли зайти в район, на села, – на інфраструктуру, на дороги, на освітлення. Тому люди повинні розуміти ризики. А ризики є, бо термін добровільності завершується. Якщо громада утворюється добровільно – за нею закріплюється п’ятирічне надходження цієї субвенції. Якщо добровільного утворення не відбудеться – майбутня громада ці кошти втрачає.” – наголосила Галина Гречин.

Однак поки на Дрогобиччині зуміли створити єдину ОТГ, з центром у селищі Меденичі. В містах питання об’єднання трохи пригальмувалось. Східниця продовжує відвойовувати своє місце під сонцем, однак без рішення уряду про відокремлення курортного селища від Борислава, або створення на його базі міста обласного значення, створення окремої від Борислава громади є просто нереальним. Останній в свою чергу зайняв позицію вичікування.

Села, що оточують Трускавець продовжують опиратись та відтягувати час, чим заважають створити Трускавецьку ОТГ, в той час як віддалені населені пункти давно виступили за формат великого Трускавця.

Поки крайнім терміном добровільного об’єднання громад встановлено є 1 грудня 2020 року.

Ніна Федько