Микола Іваник: “Мислити творчо та стратегічно. Бачити перспективу”

Курортний Трускавець має людей справи. Людей, які горять бажанням реалізовувати щораз нові проекти, які щоденно, впродовж багатьох років, працюють та докладають зусиль, аби крок за кроком втілювати в рідному місті позитивні зміни.

Одним із таких є знаний в регіоні краєзнавець Микола Іваник, – автор понад десятка реалізованих проектів в галузях туризму, літератури, кінематографу.

Про проекти, реалізовані впродовж останніх років, детальніше розповідає сам Микола Іваник

– Буквально п’ять років тому був започаткований проект «Спацер по старому Трускавцю». Я виступив автором сценарію, режисером, актором та продюсером цього фільму. Був цікавий задум, сам процес зйомок фільму у нас був дуже цікавим. І маємо сьогодні результат, який судити звісно глядачам.

Цей фільм ви можете побачити в Ютубі, набравши в пошуку його назву, або за посиланням.

Мені вдалось написати дві історико-краєзнавчі книги про Трускавець – «Плеяда знаних трускавецьких родин» та «Спацер старими вулицями Трускавця».

Друга книга знаходиться в топографії і вже зовсім скоро вона вийде друком. Кожен з трускавчан зможе познайомитись із цією книгою в бібліотеках, бо вони там будуть. Якщо ж у трускавчан виникне бажання мати таку книжку, то ми будемо думати про додатковий тираж. Наразі ж друкуємо сто екземплярів.

Ще був такий проект, як встановлення меморіальної таблиці священику Олексі Пристаю. В 2013 році виповнилось 150 років від дня його народження. Тоді в мене виникла така ідея, – встановити меморіальну плиту на обійсті цього священика, на початку вулиці Симоненка. Ми її зробили і вона стоїть там досі.

Ви працюєте у сфері туризму? Маєте чимало проектів саме туристичного спрямування. Розкажіть трохи саме про них.

– Справді, так склалось, що в мене багато туристичних проектів. Хочеться зупинитись на проекті, що має назву «Від Бескидів за Дніпро», – це мандрівки Україною. В рамках цього проекту ми відвідали більше ніж 500 локацій по Україні протягом десяти років. В планах залишилась ще одна поїздка на Слобожанщину, щоб завершити цей проект.

Мрією наразі є випуск такого великого фотоальбому, у який увійшли б усі ті локації, де нам вдалось побувати.

Ще один цікавий туристичний проект – це «Прапор України – на найвищі вершини Польських, Румунських, Словацьких і Українських Карпат». Що цікаво – ми здійснили його протягом одного року.

Ми побували нашою туристичною групою на найвищих вершинах Карпат в кожній з цих країн, піднімаючи там прапор України.

Минулого року в липні у нас відбувся 7-ий Міжнародний велозліт «Трускавецький пелотон». Це була така собі генеральна репетиція перед тим, що має відбутись в 2023 році. А тоді Трускавець має офіційно стати 18-ою європейською столицею велосипедного туризму.

В 2019 році в Португалії президент Європейської асоціації велосипедного туризму Патрік Роже офіційно назвав Трускавець місцем проведення наступного велозльоту. Хоч за цей статус змагались такі обласні центри, як Вінниця і Івано-Франківськ.

Ми випробували всі маршрути. Маршрут змагань проходитиме по Дрогобицькому, Самбірському, Старосамбірському, Сколівському, Стрийському районах.

Місцеві мешканці зможуть надавати певні послуги учасникам змагань, продавати сувенірну продукцію. Очікується прибуття від півтори до двох тисяч велосипедистів. Вони тут проживатимуть, витрачатимуть тут свої кошти.

Звичайно до того часу очікуємо, що будуть максимально відремонтовані дороги по цих маршрутах. Адже для європейських велосипедистів якість доріг – на першому місці.

Для Трускавця це буде дуже гарна промоція. Про наше місто довідаються по всій Європі. Тому нам треба належним чином все організувати і прийняти всіх, адже це наша реклама і можливість залучити до міста ще більше гостей.

Підготовка вже розпочалась.

Як краєзнавець, як людина, що працює в туристичній сфері, що Ви можете сказати про історичну спадщину міста?

– Хочеться зупинити увагу на наших дерев’яних віллах, адже це питання сьогодні стоїть доволі гостро. До 1939 року Трускавець мав більше 320 дерев’яних вілл та пансіонатів. На жаль з того часу більшість їх місто втратило. Зараз ми маємо не більше 40 таких будівель.

Було б дуже добре, якщо б ми затвердили положення і подали в Кабінет Міністрів, щоб створити у Трускавці Державний історико-архітектурний заповідник «Старе місто», для збереження існуючих дерев’яних вілл.

Є вже прийняте рішення по нашому Курортному парку Адамівка. Його почали приводити в порядок. Але в мене є така ідея і я хотів би поділитись нею з трускавчанами. Хочеться, аби відновлення нашого парку проводилось в тому первинному стилі, який задумував колись Адам Сапега. Саме в його честь наш Курортний парк і назвали Адамівкою.

Мені довелось відшукати у Львові пра-правнука Адама Сапеги. Він вже шукає креслення свого пра-дідуся, аби продемонструвати, як мав виглядати парк Адамівка за його задумом.

Зараз Трускавець об’єднав навколо себе сім сіл у єдину Трускавецьку ОТГ. Які перспективи бачите для сільських територій?

Сільські господарства також можуть приймати в себе туристів. Це популярний сьогодні напрямок.

Для того спочатку треба провести чимало роботи. І нам спільно і кожному господарству, яке планує приймати туристів. Адже є певна категорія, певні вимоги, яким мають відповідати оселі. Потім варто підготувати каталог – і в електронному, і в друкованому вигляді, в якому буде зібрано перелік сільських господарств, які готові приймати туристів.

Він повинен бути в нашому Туристично-інформаційному центрі, в інтернеті, аби кожен бажаючий міг переглянути пропозиції, подивитись, які умови для розміщення пропонує та чи інша оселя.

Так туристи зможуть знайомитись з побутом, фольклором, відвідати страви української кухні не лише в Трускавці, але й в селах нашої громади.

Я маю багато планів та ідей і для Трускавця, і для нашої ОТГ. Але я прекрасно розумію, що багато з них можна втілити, лише будучи депутатом.

На жаль людей, які продукують цікаві ідеї у нас не помічають. Це прикро. Але я все ж сподіваюсь на те, що громада обиратиме свідомо, спираючись не на пусті обіцянки, а на зроблені справи. Обиратиме людей справи, які працювали і працюють на благо нашого міста і нашої громади.

Головне моє гасло: «Менше обіцянок – більше конкретних справ!»

Довідка:

Микола Іваник – краєзнавець, менеджер туристичної справи, голова історико-краєзнавчого клубу «Сива давнина», тричі депутат Трускавецької міської ради.

Сьогодні – кандидат в депутати Трускавецької ОТГ від ПП “Самопоміч» по виборчому округу №1.

Спілкувалась Ніна Федько